Europejskie poświadczenie spadkowe

Usługa:

  • Postępowanie sądowe o wydanie europejskiego poświadczenia spadkowego (sprostowanie, zmianę lub uchylenie albo zawieszenie skutków)

Do czego potrzebne jest europejskie poświadczenie spadkowe (EPS)?

Dokumentem umożliwiającym pełne rozporządzenie przedmiotami wchodzącymi w skład spadku oraz wykazanie kto jest spadkobiercą, jest postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia (APD). Więcej o nabyciu spadku zobacz TUTAJ.

Dokumentami tymi można posługiwać się za granicą, ale tylko po spełnieniu dodatkowych warunków. Będą one zależne na przykład od tego, czy będzie to kraj Unii Europejskiej, czy też państwo trzecie.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego wprowadza bowiem uznawanie z mocy prawa orzeczeń wydawanych
w sprawach spadkowych w krajach członkowskich stosujących rozporządzenie, jak też obowiązek przyjmowania dokumentów urzędowych wydanych w sprawach spadkowych w państwach członkowskich. Obwarowane jest to uzyskaniem zaświadczenia na odpowiednim formularzu.

W państwach trzecich zazwyczaj istnieje możliwość uznania zagranicznego orzeczenia, ale będzie się to wiązało z dodatkowymi i niełatwymi formalnościami.

Europejskie poświadczenie spadkowe ma za zadanie ułatwić każdemu, kto uczestniczy w obrocie prawnym, ustalenie kto jest spadkobiercą. Pozwala ono także uniknąć nieporozumień na tle ogromnych różnic w spadkowych systemach prawnych krajów członkowskich Unii. EPS nie funkcjonuje w Danii i Irlandii, albowiem nie stosuje się tam ww. rozporządzenia. EPS nigdy też nie obowiązywało na terenie Wielkiej Brytanii.

Poświadczenie takie jest bowiem takie samo (ten sam druk) w każdym kraju stosującym rozporządzenie. Rodzi także takie same skutki w każdym z tych krajów – bez wymogu stosowania jakiejkolwiek dodatkowej procedury.

Europejskie poświadczenie spadkowe stanowi fakultatywny względem krajowych procedur, sposób wykazywania sukcesji spadkowej i uprawnień do zarządu majątkiem spadkowym.

Kiedy może być wydane europejskie poświadczenie spadkowe?

Europejskie poświadczenie spadkowe wydaje się gdy:

1) istnieje konieczność poświadczenia praw do spadku w innym państwie Unii Europejskiej;

2) spadkodawca zmarł po 16 sierpnia 2015 r.;

3) żaden ze spadkobierców nie kwestionuje okoliczności, które mają być poświadczone (śmierć spadkodawcy, krąg spadkobierców).

Poświadczenie można wykorzystywać w szczególności do wykazania jednego lub kilku z poniższych:

1) statusu lub praw każdego spadkobiercy lub, w zależności od przypadku, każdego zapisobiercy wymienionego w poświadczeniu i ich udziałów w spadku;

2) przyznania spadkobiercy lub, w zależności od przypadku, zapisobiercy wymienionemu w poświadczeniu konkretnego składnika majątku lub konkretnych składników majątku stanowiących część spadku;

3) uprawnień osoby wymienionej w poświadczeniu do wykonania testamentu lub do zarządzania spadkiem.

Postanowienie o wydaniu, sprostowaniu, zmianie lub uchyleniu europejskiego poświadczenia spadkowego sąd niezwłocznie wpisuje do Rejestru Spadkowego.

Nie należy wiązać konieczności wydania EPS z istnieniem majątku spadkowego w innym państwie członkowskim Unii (nieruchomości, kont bankowych, skrytek bankowych, etc.). Położenie majątku spadkowego w innym państwie członkowskim będzie co prawda przesądzać taką konieczność, ale jego wydanie może wchodzić w grę także, gdy istnieje jakikolwiek interes prawny w wykazaniu poświadczanej sukcesji lub uprawnień do zarządu majątkiem spadkowym.

EPS można uzyskać w sądzie lub u notariusza. Jest to nadal nowa instytucja prawna, raczej rzadko stosowana w Polsce i nierozeznana dobrze wśród prawników. Nie należy się dziwić odmowie sporządzenia EPS przez notariusza. W Kancelarii jak dotąd prowadzone było tylko jedno postępowanie o wydanie EPS. Sąd Rejonowy w Rzeszowie miał istotne problemy z jego wydaniem, w tym nawet co do sposobu jego opieczętowania.

Informacje dodatkowe:

  • WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU: Sąd Rejonowy ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy. Jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy
  • WPIS OD WNIOSKU: 300 PLN
  • WYNAGRODZENIE: ustalane indywidualnie

Stan prawny na dzień 1 stycznia 2023 r.