Zwolnienie od kosztów procesu

Wnosząc do sądu pozew lub wniosek (w postępowaniu nieprocesowym), można złożyć także wniosek o zwolnienie od kosztów procesu.

Wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów procesu należy złożyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, którego wzór znajdziesz TUTAJ.

Kto może złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów procesu?

Wniosek o zwolnienie od kosztów może złożyć osoba, która ww. oświadczeniem udowodni, że nie jest ich w stanie ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego siebie i rodziny lub ich poniesienie narazi ją na taki uszczerbek.

Czy taki wniosek muszę złożyć samodzielnie?

W sprawach prowadzonych przez Kancelarię taki wniosek składam ja – w imieniu Klienta.

Jaki jest zakres zwolnienia od kosztów procesu?

Sąd może zwolnić od kosztów na wiele sposobów. Może zwolnić od kosztów w części wyrażonej np. ułamkiem; tylko co do wpisu od pozwu lub apelacji; czy ponad określoną kwotę.

Czy zwolnienie od koszów procesu spowoduje, że w razie przegrania sprawy nie będę musiał ich ponosić?

Niestety nie. Zwolnienie od kosztów procesu ma charakter tymczasowy i nie zwalnia strony od obowiązku zwrotu kosztów procesu przeciwnikowi. Jeżeli zatem stać Państwa na poniesienie kosztów, składanie wniosku nie ma sensu. Tym bardziej że jego rozpoznanie przedłuża proces o dobrych kilka tygodni. Wniosek taki może jednak być czasami przydatny. Zawsze rozważamy szczegółowo tę kwestię w sprawach prowadzonych dla naszych Klientów.

Jak należy wypełnić oświadczenie o stanie rodzinnym (…)?

Wypełnienie tego oświadczenia nie jest proste. Trzeba w nim uwzględnić skład osobowy rodziny – w rozumieniu jednego gospodarstwa domowego. Czasami w jednym domu mieszkają np. obok małżonków także rodzice jednego z nich lub dorosłe dzieci z małżonkami i dziećmi, którzy prowadzą odrębne gospodarstwo domowe. Ponadto trzeba w nim uwzględnić podstawowe wydatki w ujęciu miesięcznym, a także wskazać wszystkie istotne informacje, rzutujące na naszą sytuację życiową. Może to być np. fakt zaciągnięcia kredytu, ciężka choroba, brak pracy, czy też dopiero co jej rozpoczęcie. Zawsze pomagam w prawidłowym wypełnieniu takiego oświadczenia.

Czy do oświadczenia o stanie rodzinnym (…) trzeba załączyć dodatkowe dokumenty?

Przepisy nie przewidują takiego wymogu przy składaniu wniosku, ale sąd – podejrzewając, że nie jest ono złożone zgodnie z rzeczywistym stanem rzeczy – może zarządzić tzw. postępowanie sprawdzające. Polega ono na zobowiązaniu strony do doręczenia pewnych dokumentów w terminie 7 lub 14 dni. Takimi dokumentami mogą być: wyciągi z banku, umowy zawarcia kredytu, rachunki dot. kosztów utrzymania domu. Mogą nimi być także zaświadczenia, np. z urzędu gminy w sprawie podatków od nieruchomości.