Wypadki drogowe – śmiertelne

Usługa:

  • Przedsądowe dochodzenie odszkodowania (renty) i/lub zadośćuczynienia z tytułu śmierci osoby najbliższej w wypadku komunikacyjnym (postępowanie likwidacyjne przed ubezpieczycielem; negocjacje ugodowe)
  • Sądowe dochodzenie ww. roszczeń z tytułu śmierci osoby najbliższej w wypadku komunikacyjnym

Kto może dochodzić odszkodowania / zadośćuczynienia?

Odszkodowania i/lub zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę mogą dochodzić osoby najbliższe ofiary wypadku, tj. przede wszystkim małżonek (konkubenci), dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie oraz rodzeństwo. W pewnych przypadkach mogą to być dalsi krewni. Decyduje o tym faktyczny układ stosunków. Zasadniczo można dochodzić także roszczeń w imieniu dziecka, które narodziło się dopiero po zdarzeniu, ale było już poczęte.

Jakie są jego rodzaje?

W związku ze śmiercią osoby najbliższej w wypadku można dochodzić wypłaty:

1) odszkodowania z tytułu kosztów pogrzebu;

2) odszkodowania z tytułu kosztów leczenia osoby, która następnie zmarła w wyniku wypadku;

3) renty wynikającej z obowiązku alimentacyjnego lub dobrowolnego dostarczania środków utrzymania;

4) stosownego odszkodowania w związku ze znacznym pogorszeniem się sytuacji życiowej po śmierci osoby najbliższej;

5) zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Kto wypłaca odszkodowania i jaka jest procedura ich dochodzenia?

Odszkodowania powypadkowe dochodzone są najczęściej od ubezpieczycieli z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Gwarantuje to możliwość wyegzekwowania należności.

Może się jednak zdarzyć, że za szkody będą ponosiły odpowiedzialność jeszcze inne podmioty. Więcej o tym znajdziesz w zakładkach: Wypadki drogowe z elementem zagranicznym oraz Brak polisy OC / nieznany sprawca.

W ramach usługi dochodzenia odszkodowania i/lub zadośćuczynienia ustalam podmiot odpowiedzialny, pomagam w zebraniu i przygotowaniu dowodów, opracowuję i zgłaszam szkodę. Po zakończeniu postępowania likwidacyjnego przystępuję do negocjacji ugodowych – o ile jest to możliwe. Do zawarcia ugody dochodzi jednak tylko wtedy, gdy jest to korzystne dla Klienta lub takie są jego oczekiwania. W zdecydowanej większości wypadków wnoszę jednak pozwy i prowadzę sprawy sądowe. Umożliwia to uzyskanie większych kwot. Usługa ma zatem charakter kompleksowy.

Od czego zależy wysokość odszkodowania / zadośćuczynienia?

Wysokość należnych odszkodowań, rent czy zadośćuczynienia zależna jest od wielu czynników, które muszą być indywidualnie przeanalizowane przy współpracy z Klientem. Wysokość zadośćuczynienia dla pojedynczej osoby waha się od 20 tys. PLN do nawet ponad 200 tys. PLN. Roszczenia całej rodziny z odsetkami i roszczeniami majątkowymi mogą przekroczyć nawet 1 mln PLN. Tak właśnie – zbiorczo – jest to przedstawiane z reguły w mediach i przez konkurencję.

Uzyskanie maksymalnie dużej restytucji szkody wymaga nie tylko znajomości prawa i praktyki ubezpieczycieli oraz sądów, ale często także zastosowania odpowiedniej strategii.

Ważne:

1) Jeżeli sam zgłosiłeś szkodę, nigdy nie zawieraj ugody z ubezpieczycielem na zaproponowanych przez niego warunkach, zanim nie skontaktujesz się z prawnikiem.

2) Jeżeli to Ty spowodowałeś wypadek, w wyniku którego zmarła osoba bliska (małżonek, dziecko, etc.), nie możesz dochodzić roszczeń, ale mogą ich dochodzić inne osoby bliskie. Nawet z Twojego ubezpieczenia OC komunikacyjnego.

3) Nie ma znaczenia, że sprawca wypadku nie miał polisy OC lub nie ustalono, kto nim był.

4) Umorzenie postępowania karnego (z uwagi na nieustalenie sprawcy lub brak znamion czynu zabronionego) nie musi oznaczać braku możliwości dochodzenia roszczeń.

5) Nawet uniewinnienie sprawcy nie musi przekreślać drogi do uzyskania odszkodowania.

Informacje dodatkowe:

  • WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU: Sąd Rejonowy (do 100.000 PLN) lub Sąd Okręgowy (powyżej 100.000 PLN) – właściwy wedle miejsca zamieszkania poszkodowanego lub wedle miejsca zdarzenia
  • WPIS OD POZWU: stały do 20.000 PLN, powyżej – 5% od wartości przedmiotu sporu
  • WYNAGRODZENIE: ustalane indywidualnie – prowizja (premia za sukces)
  • PRZEDAWNIENIE: 20 lat (jeżeli sprawca odpowiada jak za przestępstwo); 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie za nią odpowiedzialnej (jeżeli sprawca odpowiada jak za wykroczenie); przedawnienie nie może się skończyć przed upływem 2 lat od dnia uzyskania pełnoletności

Stan prawny na dzień 15 kwietnia 2024 r.