Wypadki drogowe z elementem zagranicznym

Usługa:

  • Przedsądowe dochodzenie roszczeń odszkodowawczych związanych z wypadkami drogowymi zaistniałymi zagranicą
  • Przedsądowe i sądowe dochodzenie roszczeń odszkodowawczych związanych z wypadkami, które miały miejsce w Polsce, ale spowodowanymi z użyciem pojazdu zarejestrowanego zagranicą

Jak wygląda dochodzenie roszczeń za wypadki drogowe, które wydarzyły się poza Polską?

Z punktu widzenia prawa karnego odpowiedzialność za przestępstwa drogowe podlega jurysdykcji kraju wypadku. Dlatego nie jesteśmy w stanie pomóc w tym zakresie. Zalecamy skorzystanie z miejscowego prawnika. Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu odpowiedzialności cywilnej sprawcy zdarzenia można podzielić na dwa etapy.

Pierwszy, to etap przedsądowy. Mający miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poszkodowany, lub uprawniony do odszkodowania w wyniku wypadku, który miał miejsce za granicą:

1) w państwie członkowskim Unii Europejskiej w związku z ruchem pojazdu zarejestrowanego w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub

2) w państwie trzecim, w związku z ruchem pojazdu zarejestrowanego w państwie członkowskim Unii Europejskiej

może zgłosić żądanie odszkodowawcze tzw. reprezentantowi do spraw roszczeń. Reprezentantem do spraw roszczeń zagranicznego ubezpieczyciela jest któryś z zakładów ubezpieczeniowych działających w Polsce. Zakład ten przeprowadza postępowanie likwidacyjne (lub pośredniczy w jego prowadzeniu) i za zgodą właściwego ubezpieczyciela wypłaca ustalone odszkodowanie (zadośćuczynienie). W tym zakresie jesteśmy w stanie pomóc.

Jeżeli jednak nie zgadzamy się ze stanowiskiem ubezpieczyciela, pozostaje nam dochodzenie roszczeń na drodze sądowej (etap drugi). Niestety musi to nastąpić w państwie zdarzenia i wedle tamtejszego prawa. Ewentualnie w państwie zamieszkania sprawcy i wedle odpowiedniego prawa (np. wypadek spowodowany przez Francuza w Hiszpanii). Nie prowadzimy spraw sądowych poza Polską. Pomocy prawnej w takim przypadku najlepiej szukać w kraju zdarzenia.

Jeżeli wypadek drogowy miał miejsce w związku z ruchem pojazdu zarejestrowanego w państwie nienależącym do Unii Europejskiej (niezależnie w jakim obcym kraju wydarzył się wypadek) – roszczeń należy dochodzić w państwie rejestracji pojazdu i wedle tamtejszego prawa. W takim przypadku również nie jesteśmy w stanie pomóc.

Jak wygląda dochodzenie roszczeń za wypadki drogowe, które miały miejsce w Polsce, ale zostały spowodowane przez pojazd zarejestrowany za granicą?

Jeżeli wypadek został spowodowany w Polsce, przez pojazd zarejestrowany w: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtensteinie, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech oraz w Andorze i w Serbii, a także na Cyprze, Malcie i Węgrzech, jak również przez pojazd zarejestrowany w innych krajach Systemu Zielonej Karty (np. Ukraina, Turcja, Albania, Wielka Brytania) dochodzenie roszczeń odszkodowawczych za wypadki drogowe jest możliwe bezpośrednio w Polsce zarówno na etapie przedsądowym jak i sądowym. Prowadzimy kompleksową obsługę takich spraw. Reprezentujemy Klientów przed odpowiednimi korespondentami zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych lub agentami PBUK. Pozywamy także Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które jest wyłącznie legitymowane w tego typu procesach sądowych.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dniem 1 czerwca 2022 r. wypowiedziało umowy dwustronne łączące je z Biurem białoruskim oraz Biurem rosyjskim. Oznacza to, że w krajach tych przestał działać System Zielonej Karty i wjeżdżający do Polski muszą wykupić ubezpieczenie graniczne.

W przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą, które wjeżdżają na teren Polski na podstawie ubezpieczenia granicznego, dochodzenie roszczeń nie różni się w zasadzie od dochodzenia roszczeń w przypadku zdarzeń spowodowanych przez pojazdy zarejestrowane w Polsce. Również nieważność takiego ubezpieczenia nie stanowi żadnej przeszkody w uzyskaniu kompensaty szkody od UFG.

Więcej o dochodzeniu roszczeń z takich zdarzeń możecie się Państwo dowiedzieć z zakładek Wypadki drogowe – śmiertelne oraz Wypadki drogowe – uszkodzenia ciała.

Informacje dodatkowe:

  • WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU: Sąd Rejonowy (do 100.000 PLN) lub Sąd Okręgowy (powyżej 100.000 PLN) – właściwy wedle miejsca zamieszkania poszkodowanego
  • WPIS OD POZWU: stały do 20.000 zł, powyżej – 5% od wartości przedmiotu sporu
  • WYNAGRODZENIE: ustalane indywidualnie – prowizja (premia za sukces)
  • PRZEDAWNIENIE: 20 lat (jeżeli sprawca odpowiada jak za przestępstwo); 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie za nią odpowiedzialnej (jeżeli sprawca odpowiada jak za wykroczenie); przedawnienie nie może się skończyć przed upływem 2 lat od dnia uzyskania pełnoletności

Stan prawny na dzień 15 kwietnia 2024 r.