Brak polisy OC / nieznany sprawca

Usługa:

  • Pozasądowe i sądowe dochodzenie roszczeń związanych z wypadkiem komunikacyjnym – w przypadku braku OC pojazdu sprawcy
  • Pozasądowe i sądowe dochodzenie roszczeń związanych z wypadkiem komunikacyjnym – w przypadku nieustalenia sprawcy wypadku

Czy nieubezpieczenie pojazdu przez sprawcę wypadku (brak OC) stanowi problem w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych?

Brak polisy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody spowodowane ruchem tych pojazdów (popularnie zwanej polisą OC) przypisanej do pojazdu, którym kierował sprawca zdarzenia, nie uniemożliwia skutecznego (możliwego do wyegzekwowania) dochodzenia roszczeń osób, które w wypadku drogowym doznały obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia, a także osób, których bliscy w takim wypadku ponieśli śmierć. Podmiotem odpowiedzialnym za likwidację szkód na osobie i w mieniu oraz posiadającym bierną legitymację procesową (zdolność do bycia pozwanym) jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Więcej o tych roszczeniach możecie Państwo przeczytać w zakładkach Wypadki drogowe – śmiertelne oraz Wypadki drogowe – uszkodzenia ciała.

Niewykupienie polisy OC komunikacyjnego stanowi poważny problem dla samego sprawcy wypadku. W takim przypadku UFG wystąpi bowiem do niego z tzw. roszczeniami regresowymi.

Co w przypadku, gdy sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia lub z innych przyczyn nie będzie mógł zostać zidentyfikowany?

Podobnie jak w przypadku braku OC odpowiedzialność gwarancyjną ponosi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W takim przypadku Fundusz odpowiada jednak za szkody na osobie, a w mieniu jedynie, gdy: równocześnie u któregokolwiek uczestnika zdarzenia nastąpiła śmierć, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, trwający dłużej niż 14 dni. Naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia powinny zostać stwierdzone orzeczeniem lekarza, posiadającego specjalizację w dziedzinie medycyny odpowiadającej rodzajowi i zakresowi powyższych naruszeń. W przypadku szkody w pojeździe mechanicznym świadczenie Funduszu podlega zmniejszeniu o kwotę stanowiącą równowartość 300 euro.

Informacje dodatkowe:

  • WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU: Sąd Rejonowy (do 100.000 PLN) lub Sąd Okręgowy (powyżej 100.000 PLN) – właściwy wedle miejsca zamieszkania poszkodowanego
  • WPIS OD POZWU: stały do 20.000 zł, a powyżej – 5% od wartości przedmiotu sporu
  • WYNAGRODZENIE: ustalane indywidualnie – prowizja (premia za sukces)
  • PRZEDAWNIENIE: 20 lat (jeżeli sprawca odpowiada jak za przestępstwo); 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie za nią odpowiedzialnej (jeżeli sprawca odpowiada jak za wykroczenie); przedawnienie nie może się skończyć przed upływem 2 lat od dnia uzyskania pełnoletności

Stan prawny na dzień 15 kwietnia 2024 r.