Gdzie mogę znaleźć cennik usług prawnych świadczonych przez Kancelarię?
Na tę chwilę nie ma cennika usług prawnych świadczonych przez moją Kancelarię. Z uwagi na wielość rodzajów spraw i często ich indywidualny charakter opracowanie takiego standardowego cennika jest bardzo trudne. Aktualne zasady etyki adwokackiej dopuszczają, aby adwokat w ramach informacji handlowej przedstawiał stawki wynagrodzeń oraz metody ich obliczania, dlatego coraz częściej będziecie się Państwo spotykać z wyceną usług przez adwokatów na ich stronach internetowych. Być może niektóre ceny usług prawnych pojawią się wkrótce na tej stronie. Należy jednak pamiętać, że porównywanie usług prawnych przez pryzmat ich ceny może być zwodnicze. Zawsze należy sprawdzić, jaki zakres usługi jest wliczany w daną cenę oraz kto będzie wykonywał tę usługę. Usługa świadczona w części lub w całości przez aplikanta winna być znacznie tańsza, niż sprawa prowadzona w całości przez adwokata. Adwokaci prowadzą działalność na zasadach rynkowych i określają ceny swoich usług indywidualnie. Powszechne stawki przewidują stosowne rozporządzenia, ale regulują one jedynie: wynagrodzenie z tytułu pomocy prawnej udzielanej z urzędu oraz zwrot kosztów zastępstwa adwokackiego stronie wygrywającej proces. O ceny usług prawnych należy się pytać podczas spotkania lub rozmowy telefonicznej.
Ile wynosi wynagrodzenie w sprawach o odszkodowanie lub zadośćuczynienie?
Wynagrodzenie w sprawach o odszkodowanie lub zadośćuczynienie jest przeważnie wynagrodzeniem pobieranym po zakończeniu sprawy (z dołu) i składa się przede wszystkim z prowizji (premii za sukces), określonej procentowo i płatnej po otrzymaniu środków od dłużnika na konto Klienta. Wysokość prowizji uzależniona jest od podstawy faktycznej i prawnej roszczenia, a niekiedy także od jego wysokości i waha się w granicach od 5% do 20% brutto (z podatkiem VAT). W niektórych przypadkach wynagrodzenie ma charakter stały i jest płatne z góry lub prowizja jest wyższa (maksymalnie 30%) - dotyczy to w szczególności trudnych przypadków z zakresu błędów medycznych oraz spraw o niskiej wartości przedmiotu sporu (poniżej 10-15 tys. zł). W wynagrodzenie za sprawę o odszkodowanie lub zadośćuczynienie najczęściej wliczona jest także pomoc prawna w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez prokuraturę. O konkretną wycenę usługi prawnej należy pytać na spotkaniu.
Ile kosztuje porada prawna?
Dla ustalania cen porad prawnych udzielanych w biurze ma zastosowanie tzw. stawka godzinowa, która w mojej Kancelarii wynosi 246 zł brutto. Stawka jest rozliczana z dokładnością do 15 min, przy czym minimalne wynagrodzenie za poradę prawną wynosi 123 zł. Wynagrodzenie płatne jest z dołu (po udzieleniu porady). Stawka godzinowa ma zastosowanie do rozliczania niektórych innych świadczonych usług. W przypadku udzielania porady prawnej przez telefon lub za pośrednictwem e-maila (a także w formie mieszanej), cena porady ustalana jest indywidualnie. W takim przypadku wynagrodzenie jest płatne z góry na konto bankowe Kancelarii - przed rozpoczęciem udzielania porady. Porady udzielane za pośrednictwem e-maila są droższe, gdyż wymagają większego nakładu pracy.
Czy ceny usług podlegają rabatom?
Tak. Rabaty są udzielane w zależności od typu sprawy, wysokości wynagrodzenia przed rabatem, czy dla poleconych Klientów. O szczegóły należy pytać przy podpisywaniu umowy.
Czy w Kancelarii można płacić kartą?
Niestety w Kancelarii nie można płacić kartą. Zdecydowana większość wynagrodzeń w Kancelarii płatna jest przelewem na konto. Wynagrodzenia płatne w gotówce należą do rzadkości. Utrzymanie terminala płatniczego jest nieopłacalne. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz płacić gotówką, zawsze możesz zapłacić przelewem lub blikiem na telefon. Tego typu rozwiązanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami w zakresie obowiązku udostępniania konsumentom płatności elektronicznych.
Czy Kancelaria wystawia faktury VAT?
Kancelaria jest płatnikiem podatku VAT i podmiotom gospodarczym wystawia faktury VAT. Klientom indywidualnym wystawia paragony fiskalne, ew. faktury imienne – na życzenie.
Dlaczego niektóre ceny usług prawnych są wysokie?
Na ceny usług prawnych ma wpływ: charakter sprawy, doświadczenie prawnika prowadzącego sprawę oraz wymagany nakład pracy. Proszę pamiętać, że w każdym płaconym przez Państwa wynagrodzeniu są zawarte: podatek VAT (23%), podatek dochodowy PIT (od 12 do 32%), składki ZUS (ryczałtowo), od 2022 r. procentowa składka zdrowotna (do 9%), a także koszty prowadzenia działalności gospodarczej.