Szkody rzeczowe

Usługa:

  • Przedsądowe i sądowe dochodzenie odszkodowania za szkody rzeczowe spowodowane wskutek wypadku komunikacyjnego

Za jakie szkody rzeczowe, powstałe w drodze wypadku, można otrzymać odszkodowanie z polisy OC sprawcy?

Odszkodowanie należy się na przykład za uszkodzenie: pojazdu, przedmiotów przewożonych w pojeździe, przedmiotów osobistych, elementów otoczenia.

Odszkodowanie za szkodę w pojeździe.

W przypadku szkody w pojeździe spowodowanej przez innego uczestnika ruchu (może nim być kierujący innym samochodem, innym pojazdem, a nawet pieszy) można uzyskać odszkodowanie nawet w braku własnej polisy autocasco.

Odszkodowanie takie ustala się w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego i nie podlega ono rygorom umów ubezpieczeń autocasco (AC). Nie ma tu pojęcia tzw. szkody całkowitej. Szkoda całkowita jest to taka szkoda, w której koszt naprawy pojazdu przekracza (zwykle) 70% wartości pojazdu przed szkodą. Można zatem dochodzić naprawienia szkody do wysokości wartości pojazdu, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach nawet ponad tę wartość.

Stawki roboczogodzin (w tym w szczególności możliwość naprawy w ASO) oraz typ części użytych do naprawy (części oryginalne, zamienniki) zależą m.in. od rodzaju pojazdu, jego wieku, przebiegu i historii serwisowej.

Dodatkowo można dochodzić zapłaty kwoty stanowiącej ekwiwalent utraty wartości handlowej pojazdu.

Wyceny szkód w pojazdach – dokonywane przez ubezpieczycieli – można często skutecznie kwestionować przy użyciu wycen prywatnych. Na przykład dokonywanych przez rzeczoznawców PZM.

Osoby, które posiadają polisę autocasco, mogą jednak chcieć zlikwidować szkodę z tej polisy (więcej o likwidacji szkód z autocasco zobacz TUTAJ). Powodem takiego wyboru jest szybkość likwidacji szkody. Likwidacja z OC sprawcy często potrwa znacznie dłużej, niż z AC. W takich przypadkach można dochodzić z OC wyrównania szkody spowodowanej utratą zniżki w składce.

Należy pamiętać, że w przypadku leasingu samochodu odszkodowanie formalnie należy się leasingodawcy. Nie należy zlecać w warsztacie naprawy pojazdu we własnym imieniu. Może to bowiem spowodować problemy z odzyskaniem całości kosztów naprawy (nie zostanie wypłacony cały podatek VAT). Naprawę powinien zlecić leasingodawca.

Z ubezpieczenia OC można dochodzić także kosztów zastępczych środków transportu. Mogą to być wydatki na komunikację miejską, taksówki lub wynajem samochodu. Zgodnie z kodeksem cywilnym, poszkodowany zobowiązany jest jednak zapobiegać zwiększaniu się rozmiaru szkody. Prawo do korzystania z samochodu zastępczego nie jest więc nieograniczone.

Inne szkody.

Do innych typowych szkód rzeczowych powstałych w związku z wypadkiem komunikacyjnym można zaliczyć uszkodzenia: ubrań i obuwia, okularów, smartfonów, laptopów, aparatów fotograficznych, czy narzędzi.

Nigdy nie należy pochopnie wyrzucać uszkodzonych przedmiotów. Należy je zabezpieczyć do oględzin, a jeżeli nie jest to możliwe, wykonać rzetelną dokumentację fotograficzną.

W przypadku naprawy uszkodzonych przedmiotów należy zatrzymać paragon lub fakturę za usługę.

Przewożenie przedmiotów o nieosobistym charakterze we wnętrzu pojazdu – zamiast w bagażniku – może być uznane za przyczynienie się do powstania szkody. Czasami może nawet wyłączać możliwość żądania jej pokrycia.

Często zdarza się, że samochód podczas wypadku wypada z drogi i uderza w elementy otoczenia. Oczywiście uzasadnione jest domaganie się zwrotu środków za np. uszkodzony budynek, płot, infrastrukturę drogową, czy też elementy małej architektury.

Takich samych odszkodowań można oczywiście dochodzić od nieubezpieczonych sprawców wypadków (bez względu na przyczynę braku OC). Może to być np. sprawca, który nie wykonał obowiązku zawarcia polisy OC komunikacyjnego, a może to być np. sprawca kierujący rowerem.

W niektórych przypadkach można skorzystać z dobrowolnych polis ubezpieczeniowych – o ile sprawca, taką wykupił.

Informacje dodatkowe:

  • WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU: Sąd Rejonowy (do 100.000 PLN) lub Sąd Okręgowy (powyżej 100.000 PLN) – właściwy wedle miejsca zamieszkania poszkodowanego (o ile zawarto ubezpieczenie OC) lub wedle miejsca zdarzenia, lub wedle miejsca zamieszkania sprawcy
  • WPIS OD POZWU: stały do 20.000 PLN, powyżej – 5% od wartości przedmiotu sporu
  • WYNAGRODZENIE: ustalane indywidualnie – stałe lub prowizyjne
  • PRZEDAWNIENIE: 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie za nią odpowiedzialnej, maksymalnie 10 lat od dnia zdarzenia

Stan prawny na dzień 15 kwietnia 2024 r.