Kapitalizacja renty cywilnej powypadkowej

Usługa:

  • Negocjacje z ubezpieczycielami w sprawie kapitalizacji rent cywilnych powypadkowych
  • Powództwo o jednorazowe odszkodowanie w miejsce renty cywilnej powypadkowej (procesowa kapitalizacja renty)

Kiedy możliwa jest kapitalizacja renty cywilnej powypadkowej?

Jeżeli otrzymujesz od ubezpieczyciela rentę cywilną powypadkową (z uznania, ugody lub wyroku):

1) z tytułu utraconej całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo z tytułu zwiększonych potrzeb lub zmniejszonych widoków powodzenia w przyszłości (art. 444 §2 k.c.) lub

2) z tytułu obowiązku alimentacyjnego osoby zmarłej wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia (art. 446 §2 k.c.),

właściwie w każdym czasie możliwe jest podjęcie rozmów z ubezpieczycielem o zamianę tej renty na jednorazową wypłatę środków w wynegocjowanej wysokości. Ubezpieczyciel nie musi być jednak rozmowami takimi zainteresowany.

Czasami z propozycją kapitalizacji występuje także sam ubezpieczyciel.

Czy kapitalizacja renty powypadkowej jest korzystna dla poszkodowanego?

Sytuacja każdego poszkodowanego pobierającego taką rentę jest inna. Są sytuacje, w których kapitalizacja renty jest niekorzystna i są sytuacje, w których jest bardzo korzystna. Zależy to od wielu czynników. Nie tylko od kwoty kapitalizacji, którą uda się wynegocjować, chociaż często jest ona najważniejsza.

Jeżeli otrzymałeś od ubezpieczyciela pismo z propozycją kapitalizacji renty – nie podejmuj samodzielnie decyzji i nie zgadzaj się na zaproponowane tam warunki. Przyjdź do Kancelarii i skonsultuj ofertę ubezpieczyciela. W drodze fachowych negocjacji kwoty kapitalizacji są znacznie większe – czasami nawet wielokrotnie większe.

Być może przed kapitalizacją renty należy dokonać jej podwyższenia. Więcej w zakładce Podwyższenie renty powypadkowej.

Od czego zależy wysokość kapitalizacji (jednorazowej kwoty odszkodowania)?

Wysokość możliwej do osiągnięcia jednorazowej kwoty zależy od wielu czynników (np. tytułu płatności renty, wysokości bazowej renty, wieku poszkodowanego, dokumentacji medycznej, zakresu zwiększonych potrzeb, osiąganych zarobków, możliwych do osiągnięcia hipotetycznych zarobków).

Wiedza z zakresu kapitalizacji rent cywilnych (oceny zasadności kapitalizacji oraz negocjacji kwoty jednorazowego odszkodowania) stanowi tzw. know-how Kancelarii, a w związku z tym niecelowe jest ujawnianie wszystkich szczegółów.

Czy kapitalizacja renty może być przymusowa?

W niektórych przypadkach istnieje możliwość przymusowej zamiany renty powypadkowej na jednorazowe odszkodowanie. Co ważne, może to jednak nastąpić wyłącznie z inicjatywy poszkodowanego.

Z ważnych powodów sąd może na żądanie poszkodowanego przyznać mu zamiast renty lub jej części odszkodowanie jednorazowe. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy poszkodowany stał się inwalidą, a przyznanie jednorazowego odszkodowania ułatwi mu wykonywanie nowego zawodu.

Art. 447 k.c.

Sprawy o przymusową – sądową – kapitalizację należą jednak obecnie do rzadkości. Z reguły bowiem kapitalizację udaje się wynegocjować.

Informacje dodatkowe:

  • KOSZTY NEGOCJACJI: brak
  • WYNAGRODZENIE ZA NEGOCJACJE: ustalane indywidualnie