Państwowa kompensata skutków przestępstw

Usługa:

  • Postępowanie o przyznanie państwowej kompensaty ofierze przestępstwa

Komu przysługuje państwowa kompensata skutków przestępstwa?

Ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych z dnia 7 lipca 2005 r. (Dz.U. Nr 169, poz. 1415; tj. z dnia 29 lutego 2016 r. Dz.U. z 2016 r. poz. 325) umożliwia ubieganie się o świadczenie pieniężne wypłacane ze środków Skarbu Państwa:

1) osobom najbliższym ofiary przestępstwa, która poniosła śmierć lub

2) osobom, które w wyniku przestępstwa doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, trwających dłużej niż 7 dni.

Państwowa kompensata skutków przestępstwa należy się, jeżeli czyn zabroniony został popełniony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na szkodę osoby mającej miejsce stałego pobytu na tym terytorium lub na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Czego dotyczy kompensata oraz jaka jest jej wysokość?

Kompensata może być przyznana w kwocie pokrywającej wyłącznie:

1) utracone zarobki lub inne środki utrzymania,

2) koszty związane z leczeniem i rehabilitacją,

3) koszty pogrzebu.

Kompensatę przyznaje się jedynie wówczas i w takiej wysokości, w jakiej osoba uprawniona nie może uzyskać pokrycia utraconych zarobków, innych środków utrzymania, kosztów leczenia/rehabilitacji lub kosztów pogrzebu, od sprawcy lub sprawców czynu zabronionego, z tytułu ubezpieczenia lub ze środków pomocy społecznej, niezależnie od tego, czy sprawca lub sprawcy czynu zabronionego zostali ustaleni.

Kompensata nie może przekroczyć 25 000 zł, a gdy ofiara poniosła śmierć – kwoty 60 000 zł.

Kompensata przyznawana na podstawie ww. ustawy ma bardzo ograniczony charakter. Ten tryb refundacji szkody znajdzie zastosowanie w sporadycznych przypadkach. Najczęściej o charakterze kryminalnym, kiedy sprawca nie jest wypłacalny. W przypadku przestępstw komunikacyjnych (spowodowanie wypadku drogowego) – kompensata szkód będzie odbywać się z wykorzystaniem systemu ubezpieczeń obowiązkowych.

Informacje dodatkowe:

  • WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU: Sąd Rejonowy właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby uprawnionej
  • WPIS OD WNIOSKU: brak (zwolnienie strony od wszystkich kosztów)
  • WYNAGRODZENIE: ustalane indywidualnie
  • WYGAŚNIĘCIE UPRAWNIENIA: po upływie 3 lat od dnia ujawnienia się skutków czynu zabronionego, nie później jednak niż w terminie 5 lat od dnia jego popełnienia

Stan prawny na dzień 1 stycznia 2023 r.