Podwyższenie renty cywilnej powypadkowej

Usługa:

  • Negocjacje z ubezpieczycielami w sprawie podwyższenia wysokości rent cywilnych powypadkowych
  • Powództwo o zmianę wysokości (podwyższenie) renty cywilnej powypadkowej

Co to jest renta cywilna?

Renta cywilna to renta, jaka przysługuje w oparciu o przepisy prawa cywilnego (obowiązek jej wypłaty wynika z ustawy – np. renta z tytułu czynu niedozwolonego) lub w związku z zawarciem umowy o rentę. Renty cywilnej nie należy mylić z rentą z ubezpieczenia społecznego (ZUS/KRUS). O rentach z ZUS więcej w zakładce: Renta z ZUS – niezdolność do pracy.

Renta cywilna powypadkowa to renta ustawowa:

1) z tytułu utraconej całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo z tytułu zwiększonych potrzeb lub zmniejszonych widoków powodzenia w przyszłości (art. 444 §2 k.c.) lub

2) z tytułu obowiązku alimentacyjnego osoby zmarłej wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia (art. 446 §2 k.c.).

Czy i kiedy możliwe jest podwyższenie wysokości renty powypadkowej (cywilnej)?

Jeżeli w wyniku jakiegoś zdarzenia (np. wypadek komunikacyjny, wypadek w rolnictwie, błąd medyczny, etc.) otrzymujesz rentę cywilną powypadkową, to renta taka może być podwyższana z upływem czasu. Musi jednak nastąpić tzw. zmiana stosunków.

Orientacyjnie przyjmuje się, że zmiana wysokości renty może nastąpić po upływie około 1 roku od momentu jej ustalenia w wyniku uznania, ugody lub wyroku sądowego.

Jeżeli obowiązek płacenia renty wynika z ustawy, każda ze stron może w razie zmiany stosunków żądać zmiany wysokości lub czasu trwania renty, chociażby wysokość renty i czas jej trwania były ustalone w orzeczeniu sądowym lub w umowie.

Art. 907 §2 k.c.

Możliwość żądania podwyższenia renty cywilnej powypadkowej uzależniona jest od przeanalizowania podstaw ustalenia jej wysokości oraz zmiany okoliczności przyjętych do jej ustalenia (np. wysokości wynagrodzeń, kosztów pomocy i opieki sprawowanej przez osoby trzecie, zakresu tej pomocy, kosztów rehabilitacji, cen leków, etc.).

Rentę można podwyższać wielokrotnie w okresie jej pobierania.

W Kancelarii otrzymacie Państwo pomoc prawną w tym zakresie – bez względu na to, czy renta ta została ustalona w wyniku usług świadczonych przez Kancelarię, czy też w wyniku działań innych podmiotów oferujących tego typu usługi.

Informacje dodatkowe:

  • KOSZTY NEGOCJACJI: brak
  • WYNAGRODZENIE ZA NEGOCJACJE: ustalane indywidualnie
  • WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU: Sąd Rejonowy (do 75.000 PLN); Sąd Okręgowy (powyżej 75.000 PLN) – właściwy wedle miejsca zamieszkania poszkodowanego lub wedle miejsca zdarzenia
  • WPIS OD POZWU: 5% od wartości przedmiotu sporu
  • WYNAGRODZENIE: ustalane indywidualnie
  • PRZEDAWNIENIE: jak dla roszczeń okresowych – można podwyższać raty rentowe do 3 lat wstecz