Prawa konsumenta

W związku ze zmianami w otaczającym nas świecie zmieniają się także praktyki w zakresie świadczenia usług adwokackich. Coraz częściej do zawarcia umowy o świadczenie usług prawnych dochodzi na odległość lub poza siedzibą Kancelarii. To rodzi szczególne prawa dla Klienta – konsumenta.

Kto jest konsumentem?

Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Co to jest umowa zawarta na odległość?

Umowa zawarta na odległość to umowa zawarta z konsumentem w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie.

Co to jest umowa zawarta poza lokalem Kancelarii?

Umowa zawarta poza lokalem Kancelarii to umowa z konsumentem zawarta:

1) przy jednoczesnej fizycznej obecności stron w miejscu, które nie jest lokalem Kancelarii,

2) w wyniku przyjęcia oferty złożonej przez konsumenta w okolicznościach, o których mowa w pkt. 1),

3) w lokalu Kancelarii lub za pomocą środków porozumiewania się na odległość bezpośrednio po tym, jak nawiązano indywidualny i osobisty kontakt z konsumentem w miejscu, które nie jest lokalem Kancelarii, przy jednoczesnej fizycznej obecności stron.

Prawo do odstąpienia od umowy.

Konsument, który zawarł umowę o świadczenie usług prawnych na odległość lub poza lokalem Kancelarii, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Za wyjątkiem obowiązku zapłaty wynagrodzenia za usługę wykonaną w części do chwili odstąpienia od umowy – o ile konsument wyraził zgodę na przystąpienie do wykonania usługi przed upływem terminu do odstąpienia.

Od kiedy biegnie termin 14 dni?

Termin biegnie od dnia zawarcia umowy.

Inne podmioty mogące skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy.

Przepisy dotyczące konsumenta – w zakresie prawa do odstąpienia w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy na odległość lub poza siedzibą przedsiębiorcy – stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jak można odstąpić od umowy?

Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, musicie Państwo poinformować mnie o swojej decyzji o odstąpieniu od umowy w drodze jednoznacznego oświadczenia (na przykład pismo wysłane pocztą tradycyjną lub elektroniczną – wysłane na adresy, które znajdują się w zakładce KONTAKT).

Mogą Państwo skorzystać ze wzoru formularza odstąpienia od umowy, jednak nie jest to obowiązkowe. Wzór znajdziecie Państwo TUTAJ.

Aby zachować termin do odstąpienia od umowy, wystarczy wysłać oświadczenie o odstąpieniu przed upływem terminu.

Reasumując:

Kancelaria zasadniczo nie organizuje systemu zawierania umów na odległość, ale jeżeli druk umowy został dla Twojej wygody wysłany do Ciebie do domu – mailem, czy też pocztą – albo też na Twoje życzenie umowa została zawarta podczas wizyty w Twoim domu – to możesz skorzystać z opisanego tu prawa odstąpienia od umowy.

W umowach znajdziesz zgodę na „natychmiastowe przystąpienie do wykonania usługi”. Zaznaczenie tej zgody umożliwia przystąpienie do pracy na Twoją rzecz bez konieczności odczekania 14 dni.

Prawo do odstąpienia od umowy – w opisanym tu trybie – nie dotyczy umów zawartych w Kancelarii.

Dokładamy wszelkich starań, by zapewnić Państwu wszelkie inne prawa konsumenta.