Podatek od odszkodowań

Od odszkodowania i zadośćuczynienia, a także renty cywilnej uzyskanych z ubezpieczenia majątkowego lub osobowego nie płaci się podatku dochodowego (PIT). Jest tak niezależnie od tego, czy wypłaty zostały dokonane w wyniku uznania ubezpieczyciela, ugody pozasądowej, ugody sądowej, czy wyroku. Wyjątkiem mogą być odszkodowania otrzymane przez osoby prawne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Czy podatek dochodowy należy się od otrzymanych od odszkodowania lub zadośćuczynienia odsetek za opóźnienie?

Ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (…) z dnia 29 października 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. (tzw. polski ład), wprowadzono do art. 21 ust. 1 zmienianej ustawy nowy pkt 95b), zgodnie z którym: wolne od podatku są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty należności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, wolnych od podatku dochodowego lub od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 70 ust. 1 pkt 1 ustawy zmieniającej ww. zmiana obowiązuje z datą wsteczną – od dnia 1 stycznia 2021 r.

Zmiana ta początkowo budziła pewne kontrowersje. Niektóre organy podatkowe próbowały tę zmianę interpretować, sugerując, że chodzi tu o zwolnienie od podatku od odsetek przyszłych (od dnia wydania wyroku).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 10 listopada 2022 r., sygn. akt I SA/Po 372/22 uchylił niekorzystną dla podatniczki interpretację podatkową Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Jednocześnie stwierdził, że nie podstaw, by wprowadzone zmiany interpretować zawężająco.

Na tle tej zmiany mogą powstać jeszcze dwa problemy interpretacyjne. Pierwszy to odpowiedź na pytanie, czy dochód (przychód) z tytułu odsetek powstaje w dniu wydania wyroku, czy w dniu zapłaty odsetek (realizacji wyroku). Problem ten ma charakter międzyczasowy. Dotyczy osób, które odsetki mają zasądzone wyrokiem z 2020 r., który realizowany był w 2021 r. Jest to więc problem o stosunkowo niewielkim praktycznym znaczeniu (dotyczy wąskiej grupy osób). Drugi to odpowiedź na pytanie, czy zwolniona jest cała kwota odsetek, czy jedynie odsetki naliczone po dniu 1 stycznia 2021 r. Ten drugi problem może powstać na tle indywidualnych rozstrzygnięć fiskusa.

Obecnie należy przychylić się do stwierdzenia, że podatek od odsetek za opóźnienie zasądzonych wyrokami po dniu 1 stycznia 2021 r. się nie należy.

Gdzie mogę uzyskać więcej informacji na temat nowego zwolnienia od podatku od odsetek za opóźnienie?

Po więcej informacji proszę zwracać się do doradców podatkowych lub właściwych urzędów skarbowych. Można także dzwonić na infolinię Krajowej Informacji Podatkowej pod nr tel: +48 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych) lub 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych).

Aktualizacja: 20.02.2022 r.