Wypadki drogowe – uszkodzenia ciała

Usługa:

  • Przedsądowe dochodzenie odszkodowania (renty) i/lub zadośćuczynienia z tytułu uszkodzenia ciała, lub rozstroju zdrowia w wyniku wypadku komunikacyjnego (postępowanie likwidacyjne przed ubezpieczycielem; negocjacje ugodowe)
  • Sądowe dochodzenie ww. roszczeń z tytułu spowodowania uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia w wyniku wypadku komunikacyjnego
  • Przedsądowe dochodzenie zadośćuczynienia w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia osoby najbliższej, skutkującego niemożnością nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej (dla osoby najbliższej poszkodowanego w wypadku)
  • Sądowe dochodzenie ww. zadośćuczynienia

Komu należy się zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę i jaka jest jego wysokość?

Zadośćuczynienie należy się poszkodowanemu, który w wyniku zdarzenia doznał obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia. Obrażenia te lub rozstrój zdrowia muszą powodować uchwytne skutki, które da się stwierdzić obiektywnymi metodami dowodowymi (dokumentacja medyczna, opinie biegłych, etc.). Samo przeświadczenie poszkodowanego o tym, że wypadek spowodował jakieś ujemne następstwa w obszarze jego dobrostanu fizycznego lub psychicznego – z reguły – nie jest wystarczające do otrzymania kompensaty. Niemniej jednak w jakiejś mierze może być dodatkowo uwzględnione przez Sąd przy ocenie rozmiaru szkody niemajątkowej.

Wysokość należnego zadośćuczynienia uzależniona jest od wielu kryteriów, w tym m.in. od rodzaju obrażeń ciała lub rodzaju rozstroju zdrowia, zakresu ich następstw, trwałości lub długotrwałości skutków, wpływu następstw wypadku na codzienne życie, wieku poszkodowanego, czy rokowań na przyszłość. Zadośćuczynienia wynoszą od kilku tysięcy PLN (przy bardzo niewielkich obrażeniach) do nawet 1 mln PLN (sporadycznie mogą być większe). Te największe dotyczą młodych ludzi z uszkodzeniami rdzenia kręgowego, poważnymi uszkodzeniami mózgu, czy po multiamputacjach kończyn.

Od niedawna zadośćuczynienie należy się także osobie najbliższej poszkodowanego, którego obrażenia ciała lub rozstrój zdrowia są tak znaczne, że uniemożliwiają jego normalne funkcjonowanie. Dochodzi wtedy do sytuacji, w której poszkodowany co prawda żyje, ale nie może on wypełniać żadnej roli rodzinnej. Ma uniemożliwioną lub skrajnie utrudnioną komunikację fizyczną/werbalną. Najczęściej będzie to dotyczyło ciężkich wielokończynowych porażeń nerwowych lub ciężkich uszkodzeń mózgu. Orzecznictwo w tym zakresie jest jednak jeszcze ubogie i każda sprawa ma charakter wysoce indywidualny.

Za co należy się odszkodowanie?

Odszkodowanie należy się z tytułu:

1) kosztów zakupu leków i środków medycznych;

2) kosztów przejazdów związanych z leczeniem;

3) kosztów prywatnego leczenia (ze znacznymi ograniczeniami);

4) kosztów opieki sprawowanej przez osoby trzecie nad poszkodowanym;

5) utraconych zarobków/dochodów w związku z niezdolnością do pracy;

6) wydatków związanych z nabytą w wyniku wypadku niepełnosprawnością (zakup wózka inwalidzkiego, remont mieszkania, zakup samochodu, etc.).

Roszczenie z tytułu odszkodowania musi być jednak dobrze udokumentowane (udowodnione) oraz uzasadnione.

Kiedy należy się renta?

Renta – czyli okresowe świadczenie pieniężne – należy się w przypadku gdy:

1) poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, a świadczenia z ubezpieczeń społecznych nie wyrównują sytuacji sprzed zdarzenia;

2) zwiększyły się potrzeby poszkodowanego (np. wymaga on po wypadku stałej opieki osób trzecich);

3) zmniejszyły się widoki powodzenia na przyszłość – z czym będziemy mieli do czynienia np. w sytuacji, w której poszkodowany nie może po wypadku rozwijać swojej (zaczętej już) kariery zawodowej (np. jako sportowiec, muzyk, biznesmen).

Kto wypłaca zadośćuczynienie (odszkodowanie) i jaka jest procedura ich dochodzenia?

Zadośćuczynienie, odszkodowanie i renta dochodzone są najczęściej od ubezpieczycieli z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Gwarantuje to możliwość wyegzekwowania należności.

Może się jednak zdarzyć, że za szkody będą ponosiły odpowiedzialność jeszcze inne podmioty. Więcej o tym znajdziesz w zakładkach: Wypadki drogowe z elementem zagranicznym oraz Brak polisy OC / nieznany sprawca.

W ramach usługi dochodzenia odszkodowania i/lub zadośćuczynienia ustalam podmiot odpowiedzialny, pomagam w zebraniu i przygotowaniu dowodów, opracowuję i zgłaszam szkodę. Po zakończeniu postępowania likwidacyjnego przystępuję do negocjacji ugodowych – o ile jest to możliwe. Do zawarcia ugody dochodzi jednak tylko wtedy, gdy jest to korzystne dla Klienta lub takie są jego oczekiwania. W zdecydowanej większości wypadków wnoszę jednak pozwy i prowadzimy sprawy sądowe. Umożliwia to uzyskanie większych kwot. Usługa ma zatem charakter kompleksowy.

Ważne:

1) Jeżeli sam zgłosiłeś szkodę, nigdy nie zawieraj ugody z ubezpieczycielem na zaproponowanych przez niego warunkach, zanim nie skontaktujesz się z prawnikiem.

2) Jeżeli to Ty spowodowałeś wypadek, w wyniku którego obrażeń doznała bliska Ci osoba (współpasażer), może ona dochodzić swoich roszczeń. Nawet z Twojego ubezpieczenia OC komunikacyjnego.

3) Nie ma znaczenia, że sprawca wypadku nie miał polisy OC lub nie ustalono, kto nim był.

4) Umorzenie postępowania karnego (z uwagi na nieustalenie sprawcy lub brak znamion czynu zabronionego), nie musi oznaczać braku możliwości dochodzenia roszczeń.

5) Nawet uniewinnienie sprawcy nie musi przekreślać drogi do uzyskania odszkodowania.

Informacje dodatkowe:

  • WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU: Sąd Rejonowy (do 100.000 PLN) lub Sąd Okręgowy (powyżej 100.000 PLN) – właściwy wedle miejsca zamieszkania poszkodowanego
  • WPIS OD POZWU: stały do 20.000 PLN, powyżej – 5% od wartości przedmiotu sporu
  • WYNAGRODZENIE: ustalane indywidualnie – prowizja (premia za sukces)
  • PRZEDAWNIENIE: 20 lat (jeżeli sprawca odpowiada jak za przestępstwo); 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie za nią odpowiedzialnej (jeżeli sprawca odpowiada jak za wykroczenie); przedawnienie nie może się skończyć przed upływem 2 lat od dnia uzyskania pełnoletności

Stan prawny na dzień 15 kwietnia 2024 r.