Inne zawinione wypadki losowe

Usługa:

  • Przedsądowe i sądowe dochodzenie odszkodowania (renty) i/lub zadośćuczynienia w związku z obrażeniami ciała lub rozstrojem zdrowia doznanymi w wyniku innego zdarzenia losowego
  • Przedsądowe i sądowe dochodzenie odszkodowania (renty) i/lub zadośćuczynienia w związku ze śmiercią najbliższego członka rodziny w wyniku innego zdarzenia losowego
  • Przedsądowe i sądowe dochodzenie odszkodowania za szkody rzeczowe spowodowane w wyniku innego zdarzenia losowego

Jakie wypadki losowe mogą stanowić podstawę do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych?

Do typowych zdarzeń stanowiących podstawę do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych należą: wypadki komunikacyjne, wypadki przy pracy oraz zdarzenia (błędy) medyczne. Szerzej o tych zdarzeniach można przeczytać na innych podstronach serwisu.

W zasadzie jednak każde inne zdarzenie powodujące obrażenia ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć człowieka, może być podstawą roszczeń odszkodowawczych – o ile tylko osoba trzecia ponosi za to zdarzenie odpowiedzialność cywilną na zasadzie winy lub ryzyka.

Dla przykładu można wskazać:

  • poślizgnięcie się na nieodśnieżonym zawczasu chodniku;
  • poślizgnięcie się na śliskiej (mokrej, wypastowanej) podłodze w budynku publicznym – bez znaku ostrzegawczego;
  • ześlizgnięcie się śniegu lub lodu z dachu;
  • potknięcie się na chodniku lub drodze utrzymanej w nienależytym stanie;
  • przytrzaśnięcie niesprawnymi drzwiami automatycznymi;
  • powalenie się chorego drzewa na osobę idącą chodnikiem lub dostępną publicznie ścieżką leśną;
  • zawalenie się źle zaprojektowanego budynku lub oderwanie przez wiatr fragmentów jakiejś konstrukcji;
  • niekontrolowany wybuch wadliwej amunicji w zakładzie zbrojeniowym lub na poligonie;
  • pobicie/zabójstwo.

Tego typu sprawy wymagają wysoce indywidualnego podejścia do oceny stanu faktycznego, będącego podstawą do ustalenia odpowiedzialności cywilnej co do zasady. W większości wypadków odpowiedzialność będzie zależała od możliwości przypisania konkretnej osobie winy za zdarzenie. Rzadziej będzie można odwołać się do zaostrzonej zasady odpowiedzialności – zasady ryzyka – ułatwiającej wygranie sprawy. W przypadku obrażeń ciała, powodujących naruszenie sprawności narządów powyżej dni siedmiu, być może możliwe będzie skorzystanie ze ścieżki postępowania karnego. W niektórych przypadkach może to ułatwić wykazanie winy – także w ujęciu cywilnym.

Większość tego typu spraw jest jednak bardzo mocno skorelowana z zabezpieczaniem dowodów – już w pierwszych chwilach po zdarzeniu. Chociaż to trudne, bezpośrednio po wypadku należy wykonać dokumentację fotograficzną, spisać dane świadków. Niezwłocznie należy udać się do prawnika, który podejmie czynności zmierzające do zabezpieczenia prawnego innych dowodów (np. kamer monitoringu).

Czy poślizgnięcie się na śliskiej powierzchni zawsze jest zawinione przez osobę trzecią?

Zdecydowanie nie. Ze wszystkich nietypowych zdarzeń losowych, te faktycznie stanowią jedne z najczęstszych. Należy jednak pamiętać, że jeżeli chodzi o tzw. śliskość zimową (lód, śnieg), to żaden podmiot nie ma obowiązku utrzymania dróg, chodników czy schodów do budynków w stanie w 100% śliskości tej pozbawionych. Obowiązki w tym zakresie mogą stanowić normy generalne. Mogą też wynikać ze szczególnych wewnętrznych uregulowań, jak np. regulaminy czy zimowe standardy utrzymania dróg poszczególnych zarządców. Zarówno jedne jak i drugie mogą dopuszczać opóźnienia w odśnieżaniu i usuwaniu śliskości. Nikt nie jest w stanie usuwać jej na bieżąco – w momencie powstania. Tak samo nie można oczekiwać, że śnieg, który napadał na dach w godzinach nocnych, zostanie z niego usunięty zaraz o 5 rano.

Ustawienie w widocznym miejscu znaku ostrzegawczego „Uwaga śliska podłoga” w zasadzie wyłącza odpowiedzialność osób sprzątających za poślizgnięcia się na śliskiej podłodze (świeżo zmytej). Oczywiście o ile tylko technika zmywania mieści się w granicach przyzwoitości oraz nie użyto niedopuszczalnych detergentów. Zdarzają się sytuacje, w których moi Klienci zarzekają się, że takiego znaku nie było, by zaraz po otrzymaniu nagrania z monitoringu okazało się, że o mało nie potknęli się o niego, wchodząc do sklepu.

Niejednokrotnie udawało się mi jednak wykazywać zaniedbania w tym zakresie i skutecznie uzyskiwać dla moich Klientów odpowiednie rekompensaty finansowe.

Jakie roszczenia przysługują osobom poszkodowanym w tego typu innych zdarzeniach losowych?

Jeżeli w wyniku innego zdarzenia losowego doszło do obrażeń ciała – poszkodowanemu przysługują roszczenia opisane w zakładce Wypadki drogowe – uszkodzenia ciała.

Jeżeli zaś w wyniku innego zdarzenia losowego doszło do śmierci osoby Państwu najbliższej – będą Państwu przysługiwać roszczenia opisane w zakładce Wypadki drogowe – śmiertelne.

Informacje dodatkowe:

  • WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU: Sąd Rejonowy (do 75.000 PLN) lub Sąd Okręgowy (powyżej 75.000 PLN) – właściwy wedle miejsca zamieszkania poszkodowanego lub pozwanego albo wedle miejsca zdarzenia
  • WPIS OD POZWU: 5% od wartości przedmiotu sporu
  • WYNAGRODZENIE: ustalane indywidualnie – prowizja (premia za sukces)
  • PRZEDAWNIENIE: 20 lat (jeżeli sprawca odpowiada jak za przestępstwo); 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie za nią odpowiedzialnej (jeżeli sprawca odpowiada jak za wykroczenie); przedawnienie nie może się skończyć przed upływem 2 lat od dnia uzyskania pełnoletności (w zakresie szkód na osobie)

Stan prawny na dzień 1 stycznia 2023 r.