Nowe zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi

Dlaczego należy znać zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi?

Nowy sezon na hulajnogi elektryczne właśnie się zaczyna. To bardzo ważne, aby znać obowiązujące zasady poruszania się tym sprzętem. Nie tylko dlatego, że za nieprzestrzeganie tych zasad grożą wysokie mandaty. Przede wszystkim dlatego, iż praktyka pokazuje, że coraz częściej dochodzi do wypadków drogowych z udziałem kierujących hulajnogami. Spowodowanie wypadku drogowego w czasie jazdy hulajnogą elektryczną może za sobą pociągnąć odpowiedzialność karną. Taką samą, jaka dotyczy kierujących samochodami. Nie można wykluczyć konieczności odbycia kary pozbawienia wolności.

Kierujący hulajnogami elektrycznymi mogą być ponadto odpowiedzialni za szkody majątkowe i niemajątkowe znacznych rozmiarów. Uszkodzenie drogiego pojazdu w wyniku kolizji może kosztować nas dziesiątki tysięcy złotych. Spowodowanie wypadku drogowego, którego skutkiem będą obrażenia ciała lub śmierć osoby trzeciej, może doprowadzić nas do zadłużenia sięgającego setek tysięcy złotych.

Złagodzenie skutków odpowiedzialności cywilnej jest możliwe poprzez zawarcie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Jest ono bardzo często częścią pakietu ubezpieczeniowego dotyczącego nieruchomości. Nie warto z niego rezygnować. Należy jednak pamiętać, że sumy ubezpieczenia w tego typu ubezpieczeniach (nawet te wysokie) mogą okazać się niewystarczające. Zwłaszcza dla pokrycia największych możliwych do wyrządzenia szkód.

Jakie jest aktualnie obowiązujące ograniczenie prędkości dla hulajnogi elektrycznej?

Hulajnoga, którą kupimy w sklepie, może mieć dowolną prędkość maksymalną. Jednakże w Polsce nie można poruszać się nią z prędkością większą od 20 km/h. Należy mieć na względzie, że zdjęcie fabrycznego ogranicznika (o ile taki posiadamy), może być okolicznością obciążającą nas po ewentualnym wypadku.

Ustalenie prędkości wypadkowej osoby poruszającej się hulajnogą jest bardzo trudne, ale czasami możliwe. W przybliżeniu prędkość taka może być oszacowana np. na podstawie monitoringu miejskiego. Rzadziej do jej ustalenia będą wykorzystani świadkowie. Mogą oni jednak być wiarygodnym źródłem dowodowym co do przekroczenia tzw. prędkości zbliżonej do prędkości pieszego.

Czy kierujący hulajnogą elektryczną może poruszać się po chodniku?

Kierujący hulajnogą elektryczną jest w pierwszej kolejności obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Pamiętajmy jednak, że „droga dla pieszych i rowerów” to taka droga (dawniej zazwyczaj chodnik), na której ustawodawca dopuszcza łączny ruch pieszych i rowerów. Oznacza się ją specjalnym znakiem (znak kompilacji C-13/16).

Kierujący hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

Korzystanie z drogi dla pieszych (dawnego chodnika) przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. Jest tak, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

W takim przypadku kierujący hulajnogą elektryczną powinien poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Jest to prędkość ok. 4-6 km/h!

Należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 33a. ust. 3 ustawy prawo o ruchu drogowym kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się jazdy po jezdni, jeżeli dopuszczalna na niej prędkość jest większa niż 30 km/h.

W praktyce ustawodawca wprowadził zatem zakaz poruszania się hulajnogami elektrycznymi pomiędzy miejscowościami.

Nie dotyczy on tylko takich przypadków, gdy miejscowości łączy droga dla rowerów lub pas dla rowerów.

Stan prawny na dzień publikacji wpisu.