Dochodzenie odszkodowania z adwokatem, czy z kancelarią odszkodowawczą?

kancelaria odszkodowawcza

Co to jest kancelaria odszkodowawcza?

Kancelaria odszkodowawcza to prowadzona przez osobę fizyczną lub prawną (np. spółkę) działalność gospodarcza („firma”) w zakresie świadczenia usług prawnych. Nie posługuje się ona w obrocie pojęciem adwokat, czy kancelaria adwokacka. Taką działalność gospodarczą może prowadzić w Polsce – w obecnym stanie prawnym – każda osoba. Nawet bez wykształcenia prawniczego. Może ją prowadzić w zasadzie osoba bez jakiegokolwiek wykształcenia. Aby móc skutecznie świadczyć tego typu usługi, kancelaria odszkodowawcza musi zatem zatrudniać prawników, a w szczególności adwokatów lub radców prawnych. Zgodnie bowiem z art. 87 k.p.c. pełnomocnikiem procesowym może być adwokat lub radca prawny (z małymi wyjątkami). Zdecydowana większość spraw z zakresu dochodzenia odszkodowań wymaga – dla uzyskania satysfakcjonującego wyniku – wytoczenia sporu sądowego. Kancelaria odszkodowawcza jest więc de facto pośrednikiem w świadczeniu profesjonalnych usług prawnych – w tym w dochodzeniu odszkodowań.

Jak tego typu pośrednictwo przekłada się na cenę usługi?

Kancelarie odszkodowawcze rozliczają zazwyczaj wynagrodzenie za świadczoną usługę w formie prowizji od wygranej. Prowizyjna forma wynagrodzenia możliwa jest także do zastosowania w przypadku skorzystania z usług adwokata, czy radcy prawnego.

Z informacji uzyskanych od moich Klientów, którzy mieli do czynienia z ofertami kancelarii odszkodowawczych, zanim do mnie trafili, wynika, iż prowizje tego typu podmiotów sięgają nawet 30% od wygranej. Zdarzało mi się także widywać umowy dużych, ogólnopolskich kancelarii odszkodowawczych z prowizjami w wysokości 50%. Tego typu wynagrodzenie jest oczywiście zawyżone. Wysokość wynagrodzenia adwokata będzie w takim przypadku znacznie niższa. O szczegóły należy się pytać przy podpisywaniu umowy.

Na pewno może się tak zdarzyć, że wysokość wynagrodzenia żądanego przez kancelarię odszkodowawczą będzie w pojedynczych przypadkach niższa, niż przeciętne wynagrodzenie adwokata, czy radcy prawego. Do sytuacji takich będzie jednak dochodzić rzadko. W szczególności w sytuacjach, gdy kilka firm będzie „prześcigać się” o pozyskanie klienta w przysłowiowych „drzwiach”.

Proszę sobie jednak wyobrazić, jak świadczenie usługi po cenie dumpingowej (np. 3 razy niższej od rynkowej) wpłynie na zaangażowanie takiego podmiotu w powierzoną sprawę.

Za mit należy zatem uznać, że adwokat będzie – co do zasady – droższy, niż kancelaria odszkodowawcza. W zdecydowanej większości wypadków będzie odwrotnie.

Czy kancelaria odszkodowawcza zapewnia wysoką jakość i komfort obsługi klienta?

Korzystając z usług dobrej kancelarii adwokackiej, czy radcowskiej otrzymacie Państwo usługę świadczoną bezpośrednio przez wynajętego adwokata. Będzie on prowadził Państwa sprawę od początku (od zawarcia umowy i udzielenia pełnomocnictwa) do końca. To z nim będziecie się Państwo kontaktować oraz od niego otrzymywać wszystkie wyjaśnienia.

W przypadku skorzystania z usługi kancelarii odszkodowawczej przez większość czasu Państwa obsługą będą zajmowali się handlowcy, sekretarki, pomocnicy prawni, etc. Może się tak zdarzyć, że nawet procesowa obsługa będzie świadczona nie przez głównego adwokata obsługującego firmę, ale przez substytutów, czy aplikantów.

Warto wiedzieć, że adwokata obowiązują nie tylko zasady etyki adwokackiej, ale także tajemnica adwokacka. Większość pracowników kancelarii odszkodowawczych nie jest zobowiązana do przestrzegania tego typu standardów.

Nawet zatem, gdy cena usługi świadczonej przez adwokata, czy radcę prawnego jest podobna do ceny usługi świadczonej przez daną kancelarię odszkodowawczą, bardziej opłaca się Państwu skorzystać z usług tych pierwszych podmiotów. Zagwarantują oni bowiem większy komfort obsługi oraz kameralność. Jest ona bardzo ważna, zwłaszcza dla poszkodowanych dochodzących zadośćuczynień i odszkodowań po śmierci osób najbliższych.

Zdaję sobie sprawę z tego, że jakość usług świadczonych przez adwokatów, czy radców prawnych jest różna. Należy zawsze dokonać wyboru dobrego specjalisty, który nie tylko ma doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw, ale ponadto wykazuje się umiejętnościami w obsłudze spraw wrażliwych.

Zdarzają się oczywiście kancelarie odszkodowawcze, które świadczą usługi na dobrym poziomie. Wydaje mi się jednak, że obsługa prawna w tego typu firmach będzie droższa, gdyż firmy te muszą pokryć koszty wynagrodzenia swoich prawników, pracowników oraz same zarobić.

Jak to możliwe, że kancelaria odszkodowawcza wysyła swoich pracowników do mojego domu z ofertą świadczenia usług jeszcze w dniu wypadku?

Kancelaria odszkodowawcza nie jest zobligowana – w przeciwieństwie do adwokata – do zachowania jakichkolwiek norm etycznych. Nie ma ona także ograniczeń w komunikacji z klientem oraz w możliwościach jego pozyskiwania. W środowisku prawniczym jest rzeczą powszechnie znaną, że niektóre kancelarie odszkodowawcze nawiązują współpracę ze specyficznymi podmiotami świadczącymi usługi około wypadkowe. Są to: lekarze i ratownicy medyczni (a nawet jednostki służby zdrowia), pomoc drogowa, policjanci, właściciele domów pogrzebowych. Podmioty te mają dostęp do Państwa danych osobowych i mogą sprzedawać je handlowcom kancelarii odszkodowawczych. Słyszałem plotki, że informacji takim podmiotom udzielał nawet ksiądz – z rejestru pogrzebów.

Od moich Klientów wiem, że pracownicy jednej z większych kancelarii odszkodowawczych odwiedzali ich w szpitalu, kiedy leżeli jeszcze na oddziale po wypadku. Czy byłoby to możliwie bez wiedzy kierownictwa szpitala lub co najmniej ordynatora oddziału?

Swego czasu w Internecie jedna z kancelarii odszkodowawczych poszukiwała pracowników na stanowisko handlowca i w ogłoszeniu o pracę wskazywała, że mile widziana jest wcześniejsza praca w służbach specjalnych lub policji. Być może chodziło o nieformalny (koleżeński) dostęp do odpowiednich rejestrów, czy akt.

Pewien mój znajomy chciał kilka lat temu zatrudnić się w kancelarii odszkodowawczej jako handlowiec. Na szkoleniu instruowano go, w jaki sposób ma „namierzać” klientów. Kazano mu chodzić po małych lokalnych cmentarzach i szukać świeżych grobów. Zwłaszcza tych z napisem „zmarł tragicznie”. Następnie zostawiać swoje wizytówki pod zniczami.

Według mnie warto się zastanowić nad tym, komu chcecie Państwo powierzyć prowadzenie swojej sprawy.